Wszystko o kontraktach CFD

Nasz artykuł rozpoczniemy od wyjaśnienia co to jest ten kontrakt CFD i w jaki sposób, można go kupić lub sprzedać. Sam skrót CFD oznacza “Contract for difference”. Kontakty CFD to tak naprawdę umowa pomiędzy dwoma stronami, które rozliczą się z różnicy pomiędzy ceną otwarcia, a ceną zamknięcia. Dla przykładu zobrazowania jak to działa, przygotowaliśmy specjalny przykład, a następnie przejdziemy do bardziej rozbudowanej definicji tego rynku. Powiedzmy, że masz 1000$ i chcesz kupić kontrakt CFD na Appla który wynosi powiedzmy 100$. Ty jako kupujący dokonujesz zakupu danego aktywa na jednej z platform inwestycyjnych ( zobacz ranking brokerów z obsługą konta demo do nauki). Powiedzmy transakcji dokonujesz u brokera plus500 ( sprzedający ). Po określonym czasie np: gdy kontrakt na Apple wzrósł do ceny 120$, postanowiłeś sprzedać kontrakt CFD. Rozliczeniem będzie różnica pomiędzy ceną kupa, a ceną sprzedaży, czyli jeśli kupiłeś 10 kontraktów po 100$ za sumę 1000$, sprzedałeś 10 kontaktów po 120$ otrzymałeś sumę 1200$. Różnica wynosi 200$, więc taką kwotę otrzymasz na swoje konto brokerskie. Oczywiście sytuacja jest odwrotna gdy chcesz sprzedać kontrakt za mniejszą kwotę powiedzmy kontrakt kosztuje 80$ to tracisz 200$ sprzedając go po niższej cenie niż dokonałeś zakupu. Oczywiście Ty decydujesz kiedy kupisz i kiedy sprzedaż, oraz za jaką cenę kupisz i sprzedaż dane aktywo.

Kontakty CFD to instrumenty pochodne

Chodzi o to, że nie jesteś posiadaczem żadnego instrumentu bazowego, a jedynie spekulujesz czy dana cena aktywa spadnie czy wzrośnie.

Omówimy to na przykładzie zakupionych kontraktów Apple. Zakupione 10 kontraktów Apple, nie oznacza że jesteś posiadaczem akcji czy częściowym właścicielem tej spółki, oraz nie możesz uczestniczyć w walnych zgromadzeniach spółki. Handlując kontaktem na CFD nie jesteś ich właścicielem, a jedynie spekulujesz w czasie czy dane aktywo spadnie czy wzrośnie. Więc potencjalnie uzyskujesz zysk z różnicy kursowej ( różnica pomiędzy kupnem, a sprzedażą). Wszystkie transakcje odbywają się online, gdzie możesz dokonywać transakcji w dowolnym czasie i miejscu na naszej planecie. Warto pamiętać, że jeśli twoje oczekiwania względem rynku będą inne, poniesiesz stratę.

Kontrakty CFD są lewarowane ( dźwignia finansowa)

Co to są lewary i co to oznacza, że dany kontrakt jest lewarowany? Oznacza to tyle, że możesz posiadać większą kwotę na inwestycję niżeli posiadasz środków na koncie. Im wyższy lewar tym większym kapitałem możesz inwestować, ale też więcej ryzykujesz. Oto przykład jak działają lewary, Powiedzmy że masz wspomniane 1000$ na inwestycje i wybierasz lewar 1:5, oznacza to że możesz dysponować kapitałem 5x większym niż masz w rzeczywistości.

Oto przykład dźwigni finansowej

Powiedzmy posiadamy kapitał 100$, mamy dźwignię 1:50, wtedy nasz kapitał inwestycyjny na koncie może wynosić 100$ x 50 – 5 000$ i taką kwotę możemy przeznaczyć na handel kontraktami CFD u danego brokera.

Przy zwiększaniu dźwigni finansowej, powiększamy też ryzyko utraty większego kapitału, ponieważ wraz ze wzrostem dźwigni rosną większe zyski, ale też możliwa jest też większa strata, dlatego tak ważne jest umiejętne zarządzanie kapitałem i ryzykiem.

Inwestycje w kontrakty CFD mają o tyle ciekawą opcje, że mogą zawierać mnóstwo aktyw, akcje, towary rolne, surowce, waluty, obligacje, krypto waluty. Ilość aktyw jest zależna od danego brokera u którego zakładamy konto inwestycyjne. 

Jakie są zalety i wady kontraktów CFD?

Zalety CFD

  • Do zalet kontraktów CFD należy fakt iż posiadają właśnie wspomnianą dźwignie finansową, co pozwala wejść w inwestowanie z niskim kapitałem.
  • Drugą zaletą jest fakt, iż możesz to robić online w domu lub, w dowolnym miejscu na świecie z dostępem do internetu. Niektórzy brokerzy udostępniają aplikacje mobilne np plus500
  • trzecią zaletą jest fakt, iż sam decydujesz kiedy kupujesz i sprzedajesz kontrakt, oraz jaką kwotę na to przeznaczysz.
  • czwartą zaletą jest to że, sam dedykujesz kiedy otworzysz a kiedy zamkniesz dany kontrakt i po jakiej cenie

Wady CFD

  • odsetki które płacisz za przetrzymywanie otwartej pozycji ( zależy od brokera )
  • dźwignia finansowa – tak może być też wadą, ponieważ jak w przypadku zalet możesz zarobić więcej, tak w przypadku wad możesz część swój kapitału lub cały.

Jak rozpocząć handel kontraktami CFD

Jeśli interesuje cie handel kontraktami CFD to poniżej przedstawiamy krok po kroku jak rozpocząć tą formę inwestowania.

1) Najważniejsze to wybór brokera, od Ciebie zależy jakiego brokera wybierzesz. My przygotowaliśmy np: ranking najpopularniejszych brokerów na rynku dostępny tutaj

2) Założenie konta u brokera, my założyliśmy w plus500 korzystając z opcji konta demo by zobaczyć czy ta forma inwestowania jest dla nas.

3) Wybierz instrument na który chciałbyś kupić kontrakt CFD

4) Określ wielkość kontraktu (LOTA), gdzie cena będzie się różnić w zależności od wybranego aktywa

5) Ocen ryzyko, możesz ustawić STOP lossa czyli pozycję, która zamknie się automatycznie ze stratą na jaką możesz sobie pozwolić. Ta opcja pozwala unikać znaczących strat na koncie

6) Zamknij pozycję wtedy gdy uznasz to za stosowne, najlepiej przy opcji zysku ( można też określać sobie pułap zysków np 1%, 2%, 5% itd danej inwestycji i wtedy gdy ją uzyskamy kontakt zamykamy zyskując wspomniany % )