Wszystko o krypto walutach

Co to jest krypto waluta?

W aktualnym świecie coraz więcej osób interesuje się na tematem krypto walut i ich możliwości. Coraz więcej mówi się o cyfrowej walucie, jako czymś co może zastąpić w przyszłości walutę tradycyjną. W naszym artykule postaramy się wytłumaczyć to co jest ta krypto waluta. Aktualnie mamy wiele krypto walut, ale jedna z nich jest najbardziej popularna. Chodzi dokładnie o Bitcoin którą uważa się za matkę krypto walut. Setki krypto walut które są dostępne na rynku nie kończą się z dniem dzisiejszym. Co ciekawe co jakiś czas opracowywane są nowe krypto waluty i wprowadzane do obrotu. Wydaje się więc, że inwestowanie w krypto waluty jest coraz popularniejsze i po prostu modne.

Definicja krypto waluty

Aby w prosty i łatwy sposób wytłumaczyć co to jest krypto waluta, przygotowaliśmy kilka ważnych cech takiej waluty oto one:

  • System oparty o krypto waluty jest całkowicie rozproszony bez jednostki centralnej i bazuje na sieci peer to peer
  • komputery należące do węzłów sieci stanowią tylko ich część, wymiana transakcji i ich autoryzacje i rozliczenie następuje tylko na tych konkretnych maszynach
  • informacje o krypto walutach są przechowywane w systemie
  • użytkownik posiadający portfel walutowy, informuje danego użytkownika jaki stan krypto walut posiada na swoim koncie

Top 4 popularnych kryptowalut

Tabela kursów kryptowalut na żywo

Przechowywanie krypto walut

 

Każdy z nas kto chciałby kupić sobie wirtualną krypto walutę, powinien wiedzieć jakie są możliwości ich przechowywania. Ważne by być świadomym, iż czyhają na nas niebezpieczeństwa w postaci wykradnięcia waluty, lub kradzieży portfela. Dlatego, warto rozważyć jaki portfel wybrać i gdzie kupić krypto walutę. Naszym zdaniem, przechowywanie krypto waluty na urządzeniu offline jest chyba najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Poniżej prezentujemy jak możesz kupić, lub zainwestować w krypto waluty:

Możliwości założenia konta na potrzeby zakupu krypto walut mamy kilka. Możemy założyć wirtualny portfel np w systemie .

 

kontrakt CFD –  można kupić również sam kontrakt CFD na krypo walutę, bez konieczności kupowania samej waluty ( nie potrzebujemy portfela do krypto walut). Możesz sprawdzić jak to działa na koncie demo, bez inwestowania środków, zrobisz to na platformie np: plus500

portfel programowy – możemy skorzystać z portfeli programowych np Exodus czy Electrum

portfel krypto walut na kartce papieru ( tak 🙂 – potrzebny klucz zapisywany jest na karce tak by można było korzystać tylko z nr swojego portfela, a kartka służy jedynie zachowaniu ważnego klucza który musimy zachować w tajemnicy. Warto wiedzieć, że tą operacje wykonujemy na komputerze bez internetu, bez wirusów.

portfele sprzętowe – chyba jedne z najbezpieczniejszych, ponieważ krypo waluty trzymamy poza komputerem, mamy je fizycznie na nośniku. Naszym zdaniem kupowanie sprzętu na innych platformach niż u producenta może być ryzykowne, dlatego polecamy kupować w sklepie sprzedawcy. Przykładowo naszym zdaniem sprzęt marki Ledger to wyjątkowo dobry i sprawdzony sprzęt. ( sprawdź czy na stronie jest aktualnie promocja na zakup Ledgera)

Pamiętaj: pozostawianie krypto waluty na giełdach, trzymanie ich na komputerze gdzie ciągle masz podłączony internet, lub na telefonie na którym nie masz sprawdzonego antywirusa może wiązać się z kradzieżą twoich krypto walut. Zadbaj o bezpieczeństwo Twoich wirtualnych pieniędzy. Nie zakładaj i nie kupuj portfeli na stronach darmowych, z super zniżką czy za darmo bo to może być ryzykowne i możesz stracić swoje środki.

Gdzie kupić i sprzedaż krypto walutę?

Jeśli mamy już własny nr portfela, to przyszła kolej na zakup uprawionej krypo waluty ( poza kontraktem na krypto walutę, kontrakt sprzedajmy u brokera u którego zakupiliśmy kontrakt np w plus500) . Kupno krypto walut odbywa się na tak zwanych giełdach, do których należą najbardziej popularna i wiarygodna gielda na świecie binance. Aby założyć konto na giełdzie binance, należy posiadać ważny dokument tożsamości, wypełnić specjalny formularz oraz przygotować odpowiednie dokumenty by można było zweryfikować dane osoby która takie konto zakłada. Po założeniu konta, można przelać środki na zakup odpowiedniej krypo waluty, następnie zakupioną krypo walutę, możemy przechowywać na giełdzie lub przenieś ją na swój portfel np Ledger’a gdzie będziemy mieć nasze krypto waluty offline poza giełdą.

Jeśli chcemy sprzedać naszą krypo walutę bo cena wydaje nam się bardzo atrakcyjna to w zależności od tego gdzie aktualnie posiadamy nasze krypo waluty, należy je przenieś na giełdę, ustawić cenę sprzedaży, ilość i czekać, aż chętni kupią naszą wystawioną krypto walutę. Otrzymane pieniądze, przelewamy na własne konto bankowe, pamiętając o rozliczeniu zysków w zeznaniu podatkowym danego kraju podatkowego.

Kopanie krypto waluty czy to się opłaca?

 

Aktualnie jak wiemy kopanie krypto walut jest dość czasochłonne i kosztowne. By zacząć kopać krypo walutę potrzebujemy dobrego sprzętu oraz prądu. Dobry sprzęt do kopania krypto walut nie należy do najtańszych. Jeszcze kilka lat temu wykopywanie Bitcoina było bardzo opłacalnym przedsięwzięciem, ale dziś gdy trudność wydobycia się pogorszyła i cena samej krypo waluty nie najeży do najwyższych, jej wydobycie jest dość kosztowne. Każdy z nas może zacząć kopać krypo walutę. potrzebny sprzęt o oprogramowanie które możemy ściągnąć z internetu i zainstalować na naszym komputerze. Jak wiemy, samo kopanie krypto walut polega na rozwiązywaniu bardzo skomplikowanych zadań matematycznych. By dokonywać tak trudnych obliczeń, jest potrzeba naprawdę duża moc obliczeniowa. Dlatego, kupuje się komputery o bardzo szybkich procesorach, kartach graficznych i pamięciach ram. Należy pamiętać, że posiadanie samego sprzętu i odpowiedniej ilości prądu, potrzeba nam jest spora przestrzeń oraz odpowiednie chłodzenie pomieszczenia, ponieważ komputery generują dość duży hałas oraz dużą ilość ciepła.

 

Kurs krypo walut

 

Aktualne kursy walut można sprawdzić na wielu portalach lub bezpośrednio na koncie brokerów np plus500 czy na giełdach krypo walut. Możesz też ściągnąć aplikacje na telefon i sprawdzić aktualny kurs danej waluty, Ciekawą opcją jest symulacja zysków i strat na podstawie zakupionej krypto waluty. Chodzi o to że jeśli np kupiłem bitcoina po 5 000$ to możesz sprawdzić ile zyskasz ile stracisz jeśli dany kurs krypto waluty urośnie np 7500$ lub spadnie do 3500$. Czasem inwestorzy za pomocą takiego narzędzia stawiają sobie granicę ile są wstanie stracić, a przy jakiej kwocie sprzedać, jaki zysk ich satysfakcjonuje. Kursy krypto walut są podawane na bieżąco, co umożliwia też śledzenie trendów, przez co można się pokusić o analizę techniczną danej krypto waluty.