Procent składany

Co to jest procent składany i jakie ma zanczenie w inwestowaniu. Wiem, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy że z 1$ można zrobić 100$ w niespeła kilka miesięcy? Jak to możliwe? Własnie, siłą procentu składanego jest fakt, że kiedy zyskujemy z danego $ okresloną kwotę i dodamy ją do budżetu początkowego to mamy już większą kwotę, która możemy przeznaczyć na kolejną inwestycje.

 

 Definicja procentu składanego – “procent składany jest to sposób oprocentowania wkładu pieniężnego polegający na tym, że odsetki za dany okres oprocentowania są doliczane do wkładu (podlegają kapitalizacji) i w ten sposób „składają się” na zysk wypracowywany w okresie następnym. Zastosowanie reguły procentu składanego daje szybszy wzrost wartości kapitału niż zastosowanie procentu prostego. Im częstsza kapitalizacja, tym kapitał wzrasta szybciej. Przypadek graniczny, w którym odstęp między kapitalizacjami maleje do zera, nosi nazwę kapitalizacji ciągłej. ” – źródło wikipedia

 

Poniżej przedstawiamy wizualizacje procentu składanego w okresie 30 lat

Licząc 20% zysk z inwestycji co roku, możemy z 8 000$ zrobić 535 625 $. Jest to oczywiście symulacja, pokazująca siłę procentu składanego. Wszystko zależy od tego ile uda nam się wypracować zysku w ciągu roku, jaką kwotą dysponujemy oraz jaki podatek musimy zapłacić. Na ten zysk wpływa kilka ważnych aspektów. Ale ogólnie pokazuje on obraz, jak dużo można zyskać jeśli z kapitału początkowego będziemy inwestować w kolejny wybrany sposób inwestycji, gdzie uzyskamy dany %.